14.12.2008, 16:07 - Wywiad z Philipem Cocu!

Latem 38-letni Philips Cocu zakończył przygodę z piłką w Emiratach Arabskich i jest już w Holandi. Stary 'BOEREN' rozpoczął w czerwcu kurs na trenera piłkarskiego i chce pomóc Bertowi van Marwijkowi w reprezentacji Holandii. Ale także, Cocu powrócił do starego gniazda, do PSV. Jako części kursu w Zeist, obecnie przebywa na stażu w młodzieżowej sekcji PSV A1 u trenera Ernesta Fabera. Najwyższy czas, by klubowa ikona - Philips Cocu wspomniał teraźnieiejszość jak i przeszłość

Autor wywiadu: Roel van den Eijnde

Pozwól się zapytać, czy masz myśli z najlepszych lat swojej młodości mieszkania w Eindhoven.
Ja urodziłem się w Eindhoven, ale w wieku trzech lat przeniosłem się do Zevenaar. Mój ojciec wyjechał do Geldrii (dod.red. największa prowincja Holandii) by pracować w Rabobank. Dziś mieszka w Westervoort niedaleko Zevenaar. Moi rodzice wrócili później wrócili do Eindhoven.

Twój ulubiony napój?
Hiszpańskie wino. I warto się dowiedzieć, że gdy grałem dla Barcelony ciągle je piłem. Myślę że szczególnie smaczne jest czerwone wino (Philip jest fanem czerwonego wina z La Rioja i Ribera del Duero i kosztowego Prioratwijnen na południowy zachód od Barcelony). A przyjaciel ma bardzo dobrą restauracje w Barcelonie i jeżeli tylko tam jesteśmy, czasami idziemy na degustacje wina.

W Zevenaar zaczynałeś Przygodę z piłką nożna, z DCS?
Tak, byłem tam sześć lat. Chociaż może i siedem lat, ale już przed tą datą wiedziałem, że byłem gotowy. Pierwsze lata grałem w B-juniorach. Kiedy grałem już w B-De Graafschap Boss DCS odszedł rok później do Alkmaar i zapytał mnie czy chciałbym przejść razem z nim. I tak doszedłem do młodzieży AZ-A, następnie grałem w pierwszej lidze.

Twoja ulubiona kuchnia?
Szczególnie wschodnia, japońska lub tajska. I hiszpańską także jem, a holenderską cenie, ale obecnie mieszkam w Holandii i często wybieram potrawy japońskie.

Jak łatwo było o krok z DCS do De Graafschap?
Dla mnie, ten krok nie był taki oczywisty. W rzeczywistości miałem nawet wątpliwość czy odejść. Na DCS , grałem na tym samym poziomie a czasami byliśmy wyżej w tabeli niż Graafschap. Ale zechciałem zawodowej piłki i De Graafschap złagodziło mój głód.

Twoja ulubiona książka?
Rzeczywiście, nie jestem czytelnikiem. Kiedy czytam, jest to przeważnie jakaś biografia. Jest to opowieść o życiu sławnego sportowca, ale może być również ktoś inny. A może być prezydent, aktor...

Ulubiony magazyn?
Ja naprawdę nie mam. Czytuje Voetbal International, ale czuje potrzebę oczytania. Powinna to być jakaś literatura.

PSV.com.pl


Jeśli po tych wszystkich latach ciężkiej pracy jesteś w końcu na najwyższym szczeblu piłki nożnej, jak to jest?
Bardzo konkretnie, nie jesteś tak zajęty dla tak wielu lat. Musimy dokonywać wyborów. W wieku 18 lat zadebiutowałem w AZ. To miłe momenty, oczywiście jesteś zadowolony, że pojawi się szansa, którą chwytasz obiema rękami. Poczucie dumy z przepracowanych tylu lat.

Twoje ulubione wakacje?
Hiszpania nadal. Sześć lat mieszkałem tam i strasznie tęsknie do pobytu. To wielki ładny kraj z dobrymi ludźmi i dobrym klimatem. Karaiby przyciągają także. Ale to Barcelona jest moim ulubionym miastem.

W 1997 przechodzisz z Vitesse do PSV Eindhoven. Była również możliwość odejścia do Ajaksu, ale jednak wybrałeś PSV. Dlaczego?
Cóż, wybór był pomiędzy Feyenoordem i PSV. Oferty z Ajaksu były już rok wcześniej, ale szybko je odrzucałem. Kiedy dostał ofertę zarówno z Eindhoven jak i z Rotterdamu, wybrałem PSV. Dlaczego? To jest uczucie, że ciężko jest ci to wyrazić słowami. Dick Advocaat był wówczas trenerem w Eindhoven i miałem dobre przeczucia. Kilka tych rzeczy razem dało ostateczną decyzje.

Gdzie chciałbyś jeszcze zagrać?
W Anglii! Dwa razy w moim życiu byłem blisko transferu do Arsenalu. Pierwszy raz za gry w VItesse, po raz drugi w PSV. Oferty które zostawały odrzucane. Ja za czasów gry w Barcelonie miałem także szanse odejście do LOndynu, ale postanowiłem wypełnić wówczas kontrakt. Ale dla takich klubów jak Manchester, Arsenal czy Chelsea chcesz grać. Piękne kluby z wieloletnią historią.

PSV.com.pl


Najlepszy piłkarz przeciwko któremu zagrałeś?
Zinedine Zidane. Grałem przeciwko niemu jak i razem z nim (w meczu przyjaźni). Ostatnie trzy lata w Barcelonie, miałem okazje grać przeciw niemu. Był tak spełniony techniczne, że ciężko było w to uwierzyć. Widząc jak w prosty sposób gra Zidane, tak naprawdę nikt nie potrafi go naśladować. Niepozorny funkcjonalnie.

Najpiękniejsza bramka w twojej karierze?
W 2006 r. przeciwko NAC z środka boiska, bramkarz Davy Schollen był bez szans. Wiem że takie gole są często powtarzalne, ale ona była piękna.

W 2004 r. wróciłeś do PSV. Zawsze o tym myślałeś?
Umówiłem się z Harrym van Raay'em (następnie prezes PSV) że jeśli wrócę do Holandii żeby się z nim skontaktować. Miałem oferty z Anglii, ale nie były one na najwyższym poziomie. Nie byłem najmłodszy, ale miałem ambicje by grać na najwyższym poziomie. PSV przyszło do hotelu samo, w delegacji z Guus'em Hiddink'iem, Frankiem Arnesenem i Van Raay'em. Były rozmowy o przyszłości, obdarzyłem ich wielkim zaufaniem i decyzja została podjęta bardzo szybko. PSV wówczas nie grało w Lidze Mistrzów, ale w następnych latach owszem. Więc wybór PSV był bardzo dobry.

Po ostatnim sezonie w PSV wyjechałeś do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Możesz coś o tym powiedzieć?
Chciałem po PSV przeżyć jakąś przygodę za granicą. Ale nie w europejskim klubie, lecz gdzieś w Ameryce, Azji lub w Zatoce Perskiej. Była oferta także z Australii, ale przyszła ona za wcześnie. Wtedy w PSV byłem zatrzymywany, na dodatek sam nie byłem gotów.

PSV.com.pl


Najlepszy trener z którym miałeś przyjemność pracować podczas swojej kariery zawodowej?
Każdy trener prowadzi do czegoś konkretnego. Van Gaal w AZ miał dobry kontakt. Z Rijkaardem w Barcelonie rozumieliśmy się wyśmienicie. Z tych samych Advocaat. Guus Hiddink, ale nie ma takiego trenera którego nie cenie.

Jakie samochody używasz?
A BMW 330 i rodzinny wóz, BMW X5.

Źródło: PSVJeugde.nl
Podziękowania: Przemo, Jar,Skomentuj to na forum            

      Dodał:
[Skomentuj na forum] [wróć do newsów]

Powered by PsNews

28.09.14 PSV przegrywa z Heerenveen 1-0
28.09.14 Media typują jedenastkę na Heerenveen.
28.09.14 Jorrit Hendrix uspakaja grę.
28.09.14 Heerenveen vs PSV na Lajfy
26.09.14 Hiljemark będzie leczył uraz przez cztery miesiące.
26.09.14 Boczni obrońcy dali PSV awans w PH
22.09.14 PSV rozłożyło na łopatki Cambuur.
18.09.14 PSV - Estoril Praia na LAJFY
02.09.14 Co się zdarzyło w Eindhoven? Skrót.
30.08.14 PSV vs Vitesse na LAJFY