07.06.2012, 18:38 - Poznajmy się z legendą: Hans van Breukelen

Hans van Breukelen, popularnie Hans a właściwie Johannes Franciscus van Breukelen, pod koniec lat osiemdziesiątych uznawany za jednego z najlepszych bramkarzy świata.

Swoją karierę Van Breukelen zaczynał w amatorskim klubie piłkarskim BVC Utrecht, skąd wychwycono go do profesjonalnego FC Utrecht. W 1977 roku "Hans" zadebiutował w drużynie a po sezonie został pierwszym bramkarzem. 1980 rok to zdecydowanie dla bramkarza ważna data, bowiem wówczas zadebiutował w reprezentacji Holandii która 11 października zremisowała 1-1 z kadrą RFNu.We wrześniu 1982 roku Van Breukelen został wykupiony z Utrechtu przez Nottingham Forest. W angielskim klubie dawał sobie radę dosyć dobrze do czasu odniesionej kontuzji, rekonwalescencja trwa cztery miesiące. Później "Hans" wywalczył z Nottingham półfinał Pucharu UEFA i 3 miejsce w angielskiej lidze.

Ostatnim, jak się okazało, przystankiem w karierze Breukelena było Eindhoven. Do PSV bramkarz trafił w sezonie 1984/85. Dlaczego to tak wspaniała postać dla historii klubu ze stadionu Philipsa? M.in. dlatego że dzięki jego postawie w konkursie rzutów karnych podczas finału Pucharu Mistrzów PSV wygrało te europejskie rozgrywki. Van Breukelen przyczynił się także do czterokrotnego zdobycia Mistrzostwa Holandii w latach 1986-1989.W reprezentacji także zaliczył wówczas dobry czas, w finale Mistrzostw Europy z roku 1988 Holandia pokonała ZSRR 2-0, w bramce stał nie kto inny a Van Breukelen.Jak stwierdził Van Breukelen zwycięstwo PSV w finale Pucharu Mistrzów to dla jego kariery najważniejszy sukces: W meczu z ZSRR prowadziliśmy 2:0. Ja obroniłem strzał Biełanowa i nasi rywale wiedzieli, że już nie mają szans na wygranie. Ale nawet gdybym nie obronił, prowadzilibyśmy wciąż 2:1. Gdy obroniłem strzał Veloso w meczu z Benfiką, zdobyliśmy mistrzostw Europy. Piłkarz może być bohaterem zawsze. Gdy strzeli decydującą bramkę cała drużyna rzuca się na niego. To wspaniałe uczucie. W życiu bramkarza jest tylko jeden taki moment, kiedy wiesz, że musisz uciekać, bo zaraz wszyscy na ciebie skoczą, bo jesteś najważniejszym człowiekiem na świecie. Właśnie gdy wygrasz pojedynek rzutów karnych. Dla takiego momentu warto być bramkarzem."Hans" zagrał także na Mistrzostwach Świata w 1990 oraz na Euro 1992, gdzie reprezentacja Oranje odpadła po półfinałowym meczu z Danią, dla bramkarza był to ostatni, 73 występ w kadrze narodowej. Z zespołem PSV zdobył jeszcze dwa tytuły mistrzostwa Holandii a w 1994 roku zakończył swoją piłkarską karierę kończąc m.in. pobyt w Eindhoven po 10 latach gry.

Co robi dziś Van Breukelen i czemu odszedł z piłki nożnej? Niech jego cytowana wypowiedź sama przemówi: Jak zacząłem być dyrektorem w Utrechcie złożyłem obietnicę, że zatrzymamy najlepszych piłkarzy w klubie. Tymczasem po kilku tygodniach wszystkich wartościowych zawodników sprzedano. To nie na moje nerwy. Poza tym pracowałem po 11 godzin dziennie. Teraz jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem. Założyłem firmę doradztwa personalnego. I dobrze mi z daleka od futbolu.
Skomentuj to na forum            

      Dodał:
[Skomentuj na forum] [wróć do newsów]

Powered by PsNews

28.09.14 PSV przegrywa z Heerenveen 1-0
28.09.14 Media typują jedenastkę na Heerenveen.
28.09.14 Jorrit Hendrix uspakaja grę.
28.09.14 Heerenveen vs PSV na Lajfy
26.09.14 Hiljemark będzie leczył uraz przez cztery miesiące.
26.09.14 Boczni obrońcy dali PSV awans w PH
22.09.14 PSV rozłożyło na łopatki Cambuur.
18.09.14 PSV - Estoril Praia na LAJFY
02.09.14 Co się zdarzyło w Eindhoven? Skrót.
30.08.14 PSV vs Vitesse na LAJFY