16.08.2011, 20:28 - Felieton: Historia stadionu - Fritz Philips Stadium

Philips Stadium – tak właśnie nazywa się obiekt na którym swoje mecze rozgrywa PSV. Większość was twierdzi zapewne, że to wieloletni sponsor klubu – firma Philips wykupiła nazwę stadionu – nic bardziej mylnego. My przedstawimy Wam historię tego obiektu.

Wszystko zaczęło się w 1891 roku, kiedy to bracia Philips – Gerard i Anton założyli małą firmę w Eindhoven. Ich pierwszym „produktem” była żarówka, ale później pojawił się także inny osprzęt elektryczny. Firma rozwijała się w dynamicznym tempie i po trzydziestu latach jej filie istniały praktycznie w całej Europie, w Polsce również!

Synem Antona był Frederik Philips – znany sympatyk PSV. Chłopiec poszedł w ślady ojca i skończył studia na Uniwersytecie Technicznym, po czym przejął interes z rąk właścicieli. Był wielkim fanatykiem piłki nożnej, nie opuszczał żadnego spotkania „Boeren”. W czasach II Wojny Światowej pomagał społeczności żydowskiej ukrywać się przed zbrodniarzami. Został odznaczony medalem przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu „Yad Cashem”. Warto dodać, że w grupie osób odznaczonych są także: Irena Sendlerowa, Czesław Miłosz i Varian Fry.

Na spotkaniach PSV wciąż zajmował to samo miejsce: sektor D, rząd 23, miejsce 43. Fritz, bo tak kazał na siebie mówić syn założyciela koncernu Philips w kwietniu 2005 roku obchodził swoje setne urodziny. Obchody odbywały się w całym mieście, burmistrz miasta – Rob van Gijzel stwierdził, że 13 kwietnia całe Eindhoven zmienia się w „miasto Fritza”.

Niestety pół roku później solenizant umarł na przewlekłe zapalenie płuc. Kierownictwo klubu, a także kibice byli pogrążeni w żałobie. Szybko podjęto decyzję, że nazwa stadionu musi ulec zmianie i musi mieć patrona w postaci – Frederika Philipsa. Dlatego też po dzisiejszy dzień oficjalna nazwa stadionu to „Philips Stadium”. Przy Frederiklaan 10 znajduje się także klubowe muzeum, które nazwane zostało imieniem słynnego kibica.

Można śmiało powiedzieć, że firma Philips jest dobrodziejem futbolu w Eindhoven. Bez wsparcia finansowego tego koncernu byłoby ciężko o takie wyniki, jakie zespół osiągnął do tej pory. Tutaj warto nadmienić, że PSV jest 21-krotnym Mistrzem Holandii, 8-krotnym zdobywcą Pucharu i Superpucharu Holandii. My kibice mamy jednak nadzieję, że podopieczni Freda Ruttena nawiążą do czasów Keesa Rijversa oraz Guusa Hiddinka, bowiem to za ich kadencji PSV odniosło największe sukcesy na arenie międzynarodowej, bo tak trzeba nazwać zdobycie Pucharu Mistrzów oraz Pucharu UEFA.

Opracowanie: M.K/NiceSport.plSkomentuj to na forum            

      Dodał:
[Skomentuj na forum] [wróć do newsów]

Powered by PsNews

28.09.14 PSV przegrywa z Heerenveen 1-0
28.09.14 Media typują jedenastkę na Heerenveen.
28.09.14 Jorrit Hendrix uspakaja grę.
28.09.14 Heerenveen vs PSV na Lajfy
26.09.14 Hiljemark będzie leczył uraz przez cztery miesiące.
26.09.14 Boczni obrońcy dali PSV awans w PH
22.09.14 PSV rozłożyło na łopatki Cambuur.
18.09.14 PSV - Estoril Praia na LAJFY
02.09.14 Co się zdarzyło w Eindhoven? Skrót.
30.08.14 PSV vs Vitesse na LAJFY